O autorze
Jestem autorką książek o globalnych sukcesach polskich start-upów:
"Kobiety globalne w świecie start-upów. Rozmowy w Dolinie Krzemowej" PWN, Warszawa 2016.
Igrzyska talentów w Dolinie Krzemowej. Rozmowy z mistrzami start-upów”, PWN, Warszawa 2015.

Współpracuję ze środowiskami start-upów w Dolinie Krzemowej i w Polsce – mieszkam w San Francisco i w Toruniu. Zawodowo od wielu lat jestem związana z firmą konsultingową KarStanS Sp. z o.o. Opracowałam wiele raportów analiz rynkowych, a także publikacji opisujących procesy prywatyzacji i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jestem absolwentką wydziału neofilologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowych studiów z zakresu Prawa i Zarządzania oraz Marketingu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Byłam również stypendystką uniwersytetu Eötvös Loránd Egyetem w Budapeszcie. Karierę zawodową rozpoczęłam pracując w Bukareszcie dla międzynarodowej korporacji, tworząc od podstaw rumuński oddział firmy oraz budując sieć sprzedaży. Przez kilka lat pracowałam w Warszawie jako producentka filmowa. Doświadczenie nabyte w Warszawie skierowało mnie do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęłam współpracę z nowojorską firmą filmową. Przez kilka lat samodzielnie podróżowałam po Indiach, Nepalu, Azji Południowo-wschodniej i Nowej Zelandii.

Jestem orędowniczką wielokulturowości. Niepokoją mnie zmiany zagrażające tolerancji, pobudzajcie wzajemną agresję, które zachodzą w wielu miejscach na świecie, w tym również w Polsce.

linkedin.comFB

Singularity University, Global Summit w San Francisco. Czy jesteśmy gotowi na nadchodzące zmiany?

Singularity University Global Summit, San Francisco 2017
Singularity University Global Summit, San Francisco 2017 Archiwum własne
Trzy dni warsztatów, prezentacji, rozmów. Konferencja Singularity University, Global Summit 2017, która odbyła się w połowie sierpnia w San Francisco przyciągnęła przeszło półtora tysiąca uczestników z 64 krajów. Na konferencji można było posłuchać i spotkać globalnych liderów branży nowych technologii. Podnoszono problemy w obliczu, których stanął współczesny świat – w obliczu, których stanęliśmy my wszyscy.


Potrzebne są zmiany szybkie i skuteczne
Pomysł na założenie organizacji skupiającej najbardziej kreatywnych przedsiębiorców, naukowców, innowatorów zrodził się w Dolinie Krzemowej w 2008 roku. Założycielami Singularity University byli Peter Diamandis i Ray Kurzweil. Singularity University początkowo działał jako think tank, wkrótce jednak przekształcił się w globalną organizację usiłującą skutecznie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób wykorzystać nowe technologie aby naprawiać dewastującą w skutkach działalność człowieka. Jeśli bowiem chcemy uczestniczyć i realnie pomagać w rozwiązywaniu palących problemów świata – takich jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, dostęp do pitnej wody, zachowanie żyznej ziemi - musimy razem podejmować decyzje, dzięki którym najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne będą wdrażane szybko i skutecznie. W dzisiejszych czasach, przy powszechnie dostępnej komunikacji – szybka reakcja, kontakt, wymiana myśli i w następstwie szybkie podejmowanie decyzji to kluczowe elementy skutecznego, globalnego działania. Siła napędzająca zmiany jest ogromna. Wielkie firmy technologiczne, takie jak Google, Facebook, czy SpaceX pracują nad tym, żeby połączyć z internetem, to co jeszcze nie połączone.

To już XXI wiek – najwyższy czas skończyć z głodem!
Na konferencji niestety zabrakło reprezentantów agencji rządowych i pozarządowych. A to właśnie tradycyjne urzędy w dużej mierze działają w sposób nieprzystający do szybko zachodzących zmian zarówno tych w sferze nowych technologii, jak i tych negatywnych – takich jak na przykład głód. Świat produkuje nadwyżki żywności, a mimo to, stale za mało wdrażanych jest rozwiązań, które pomogłyby skutecznie zlikwidować narastający problem głodu. Wiele się o tym mówi, ale za mało robi. Jednak samą technologią świata nie zmienimy. W rozwiązywaniu globalnych problemów należy użyć zarówno nowych technologii, jak i otwartego umysłu. „Nikt z nas nie jest dziwakiem, ponieważ ma otwartą głowę” – te słowa wielokrotnie padały podczas Global Summit w San Francisco.

Konsumpcjonizm vs „sharing economy”
Społeczeństwa nastawione są na konsumpcyjny tryb życia. Na szczęście, coraz więcej ludzi, zwłaszcza w społeczeństwach wysokorozwiniętych, świadomie podejmuje decyzje, aby żyć skromniej. Sharing economy, czyli gospodarka wspólnej konsumpcji zatacza coraz szersze kręgi. Można już dzielić się samochodem, dojazdem do pracy, a także ubraniami, czy rowerem.
Obecnie na świecie następuje niespotykana jeszcze na taką skalę koncentracja bogactwa przez jednostki. Niektórzy, spośród tych najbogatszych, postanowili wykorzystać swój majątek na finansowanie rewolucyjnych projektów, z wyników których będą korzystały miliony ludzi. W ten sposób działa już Mark Zuckerberg, Elon Musk, czy Bill Gates.

Zaufaj swoim dzieciom
“Jeśli uważasz, że to co się dzieje dzisiaj, to szybkie zmiany; to jeszcze niczego nie widziałeś.” - mówił Peter Diamandis.
Niestety ludzkość nie jest gotowa do obecnych, gwałtownie zachodzących zmian inicjowanych przez nowe technologie. W panelu “Nasza przyszłość” rozmówcy zgodzili się, że ogromna część społeczeństwa nie chce zmian i nawet nie tyle, że nie jest gotowa na te zmiany ale nie jest nimi zainteresowana.
W szkołach usiłuje się przygotować młodzież do rynku pracy, podczas gdy nie wiadomo, na jakie zawody zaistnieje zapotrzebowanie, czy też jakie nowe zawody powstaną. Esther Wojcicki podkreślała: „uwierzmy i zaufajmy naszym dzieciom, gdyż są zdolniejsze niż nam się wydaje”.

Polski oddział
W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również polska edycja konferencji Singularity University – Masters&Robots. W październiku w Warszawie będzie okazja, aby wysłuchać najlepszych prezenterów z Doliny Krzemowej, w tym z Uniwersytetu Stanforda oraz Berkeley, a także z innych przodujących amerykańskich i europejskich ośrodków naukowych. Za organizacją polskiej edycji Singularity University stoi Margaret Ann Dowling i Jowita Michalska.
Te trzy dni intensywnych warsztatów i dwa dni wykładów, to gigantyczna dawka wiedzy na wyciągnięcie ręki! Na pewno warto zainteresować się, tą zapewne, jedną z najlepszych i najciekawszych konferencji, która na jesieni odbędzie się w Polsce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...