O autorze
Jestem autorką książek o globalnych sukcesach polskich start-upów:
"Kobiety globalne w świecie start-upów. Rozmowy w Dolinie Krzemowej" PWN, Warszawa 2016.
Igrzyska talentów w Dolinie Krzemowej. Rozmowy z mistrzami start-upów”, PWN, Warszawa 2015.

Współpracuję ze środowiskami start-upów w Dolinie Krzemowej i w Polsce – mieszkam w San Francisco i w Toruniu. Zawodowo od wielu lat jestem związana z firmą konsultingową KarStanS Sp. z o.o. Opracowałam wiele raportów analiz rynkowych, a także publikacji opisujących procesy prywatyzacji i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jestem absolwentką wydziału neofilologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowych studiów z zakresu Prawa i Zarządzania oraz Marketingu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Byłam również stypendystką uniwersytetu Eötvös Loránd Egyetem w Budapeszcie. Karierę zawodową rozpoczęłam pracując w Bukareszcie dla międzynarodowej korporacji, tworząc od podstaw rumuński oddział firmy oraz budując sieć sprzedaży. Przez kilka lat pracowałam w Warszawie jako producentka filmowa. Doświadczenie nabyte w Warszawie skierowało mnie do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęłam współpracę z nowojorską firmą filmową. Przez kilka lat samodzielnie podróżowałam po Indiach, Nepalu, Azji Południowo-wschodniej i Nowej Zelandii.

Jestem orędowniczką wielokulturowości. Niepokoją mnie zmiany zagrażające tolerancji, pobudzajcie wzajemną agresję, które zachodzą w wielu miejscach na świecie, w tym również w Polsce.

linkedin.comFB

Startup Grind w Dolinie Krzemowej - Globalne dzielenie się wiedzą

Startup Grind Global Conference, 2017, Redwood City, wejście głowne
Startup Grind Global Conference, 2017, Redwood City, wejście głowne Archiwum własne
W lutym, w Redwood City, w sercu Doliny Krzemowej, odbyła się kolejna już konferencja Startup Grind Global Conference, 2017. Tegoroczna edycja przyciągnęła przeszło 5 tysięcy uczestników. Dwudniowe spotkanie było doskonałą okazją do nawiązania istotnych kontaktów, a także do wysłuchania najlepszych z branży i takich ikon Doliny Krzemowej, jak Noam Bardin założyciel aplikacji Waze, Patrick Collision, Stripe, czy Jan Koum, WhatsApp.


Mówienie w prostych słowach o sprawach istotnych, to trudne zadanie - zgodnie z maksymą Einsteina, na którą powoływał się współzałożyciel KISSmetrics, Hiten Shah: „If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough”. W Dolinie Krzemowej opanowano sztukę mówienia w przystępny sposób o zagadnieniach trudnych i kluczowych dla ludzkości (może to między innymi dlatego, tak wiele pomysłów jest tu realizowanych). W Dolinie znaleziono sposób na dzielenie się wiedzą, można to nazwać swoistą kulturą, co ma także wpływ na rozwój innowacyjności.

Pomysły – rozmawiamy o nich, czy nie?
Justin Kan, (od marca były już partner w YC) w sesji Q&A odpowiadał na pytania związane z problemem, dzielenia się naszymi pomysłami.
Dla tych, którzy obawiają się, że ich pomysł może zostać skradziony i wahają się, czy o swoich planach w ogóle opowiadać, rada Justina jest taka, aby dzielić się pomysłami, ponieważ każda rozmowa jest feedbackiem rozszerzającym naszą perspektywę. Nie istnieje coś takiego jak – „skradzenie pomysłu”. Za pomysłem stoi zespół, wykonanie, odpowiedni moment. Justin opowiedział także o swoim pierwszym pomyśle (kalendarzu typu dzisiejszy „google calendar”), z którym również bał się wyjść do świata i z którego ostatecznie i tak nic nie wyszło.

Polski akcent
Spośród 2500 kandydujących startupów, wybrano 150 najciekawszych firm, które mogły zaprezentować się w „Namiocie Start-upów”. Pomysły były różnorodne, od sukienek wykonanych z organicznej bawełny, poprzez malarstwo wyświetlane w e-ramie, po e-schowki w e-lampach. Wśród wystawców nie zabrakło także start-upów z Polski. Miałam okazję porozmawiać z założycielami dwóch: Helpzy i Espeo. Helpzy dzieli się wiedzą, która jest dopasowana dokładnie do potrzeb użytkowników, a jednocześnie jest projektem charytatywnym. Natomiast Espeo dostarcza oprogramowanie oraz usługi z zakresu IT, poza Stanami Zjednoczonymi działa w wielu krajach europejskich.

I jeszcze o kobietach
Na Startup Grind w panelach dyskusyjnych nie zabrakło kobiet. Jednak tym razem, chciałabym napisać nie o prelegentkach, ale o uczestniczkach. Podczas jednej z sesji usiadła obok mnie młoda mama z rocznym dzieckiem, które przez cały czas, po prostu bawiło się. Po sesji podeszłam do niej i zapytałam, o jej doświadczenia – jak to jest, kiedy młoda mama z małym dzieckiem, decyduje się na udział w konferencji. Okazało się, że to nikomu nie przeszkadza, a bywa, że wielu jest gotowych do pomocy, nawet gdy dziecko grymasi. Oby takich konferencji, w których matka z dzieckiem może swobodnie brać udział było jak najwięcej, a także oby uczestnicy byli wyrozumiali dla tych najmłodszych gości. A wszystkim mamom życzę odwagi, wytrwałości i dążenia do celu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...