Powstaje społeczność integrująca Polaków w Dolinie Krzemowej. Wejściówki na pierwsze spotkanie rozeszły się na pniu

Panel dyskusyjny, pierwszy meetup PLUGinSF
Panel dyskusyjny, pierwszy meetup PLUGinSF Archiwum własne
W ubiegłym tygodniu w San Francisco, w siedzibie CircleUp, odbyło się pierwsze spotkanie PLUGinSF, którego, razem z Agnieszką Szefer, jesteśmy dumnymi organizatorkami. Społeczność PLUG Polish Tech Link powstała w 2014 roku w Londynie. Spotkanie w San Francisco to ważny krok w budowie międzynarodowej społeczności Polaków w branży nowych technologii. Wejściówki na inauguracyjne spotkanie w Dolinie Krzemowej rozeszły się właściwie „na pniu” - 50 dostępnych miejsc zostało zarezerwowanych na ponad tydzień przed wydarzeniem. Chciałybyśmy, aby spotkania nabrały cykliczności i odbywały się raz w miesiącu. Zwłaszcza, że polski ekosystem start-upowy w Dolinie Krzemowej może poszczycić się silną reprezentacją firm, które zdołały już ugruntować swoje pozycje na rynku globalnym.

Pierwszy meetup w San Francisco
Spotkania PLUG składają się z części oficjalnej – prezentacji oraz/lub panelu dyskusyjnego zakończonego pytaniami od publiczności oraz z części networkingowej. Tematem pierwszego wydarzenia w San Francisco była sztuczna inteligencja. Prezentacje wygłosili Robert Kozikowski, założyciel i CEO TensorFlight oraz Michał Wroczyński, założyciel i CEO Fido Labs. Prelegenci wzięli także udział w panelu dyskusyjnym poprowadzonym przez Agnieszkę Szefer. O przyszłości sztucznej inteligencji rozmawiali z Mariam Alexanian, Innovation Strategist w Wells Fargo Innovation R&D oraz z Szymonem Sidorem, Research Engineer w OpenAI. (OpenAI to największa niekomercyjna organizacja zajmująca się badaniami nad sztuczną inteligencją, współfinansowana m.in. przez Elona Muska.)

Społeczność globalna
„Budując społeczność PLUG chcemy łączyć polskie środowiska technologiczne działające poza Polską, a także wzmacniać współpracę oraz nawiązywanie kontaktów pomiędzy polskimi i zagranicznymi firmami branży nowych technologii. Spotkania odbywają się regularnie w Londynie i Wrocławiu, zaczynamy również współpracować z polskimi społecznościami w Berlinie, Dublinie, czy Tel Awiwie. Chcemy być obecni w najbardziej innowacyjnych centrach technologicznych i cieszy nas, że PLUG zaczął również działać w sercu technologicznym świata – Silicon Valley” – mówią założyciele PLUG - Polish Tech Link, Jacek Ratajczak i Maciej Halbryt. Wszystkie spotkania odbywają się po angielsku, nawet te w rodzimym Wrocławiu.

Platforma dyskusyjna
Założyciele społeczności mają ambicję, aby PLUG stał się rodzajem think tanku, gdzie uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać na trudne, kontrowersyjne tematy. Organizatorzy zapraszają do paneli dyskusyjnych reprezentantów różnorodnych środowisk, nie tylko technologicznych „W ten sposób chcemy uwypuklić odmienne punkty widzenia i pokazać np. dylematy etyczne związane z rozwojem technologii” – mówi Jacek Ratajczak. „Wizja PLUG jest jasna: chcemy stać się platformą współpracy polskiej diaspory w sektorze nowych technologii, chcemy stanowić międzynarodowe przedłużenie polskiego środowiska IT. Promując polskie talenty oraz firmy technologiczne wywodzące się z Polski chcemy umieścić nasz kraj na mapie kreatywnych, zaawansowanych i innowacyjnych przedsięwzięć. Obecnie współpracujemy już z kilkunastoma partnerami globalnymi” – podkreślają założyciele PLUG Polish Tech Link.Polish Tech Day
Raz do roku w Londynie organizowana jest konferencja Polish Tech Day przyciągająca specjalistów z wielu branż. Konferencja organizowana jest pod egidą polskiej ambasady w Londynie oraz londyńskiego Google Campus. Polish Tech Day posiada potencjał, aby stać się konferencją na skalę międzynarodową, trzymajmy kciuki, gdyż oto, kładzie się kolejny kamień milowy w działalności społeczności PLUG Polish Tech Link.
____________________________________
O sukcesach Polaków w Dolinie Krzemowej możecie przeczytać w moich książkach:
Kobiety globalne w świecie start-upów. Rozmowy w Dolinie Krzemowej, PWN 2016
Igrzyska talentów w Dolinie Krzemowej. Rozmowy z mistrzami start-upów, PWN 2015
Trwa ładowanie komentarzy...